Zapraszamy wszystkich członków Róż Żywego Różańca oraz środowiska misyjne na coroczną pielgrzymkę do katedry Chrystusa Króla w Katowicach. Odbędzie się ona w sobotę, 14 października.

Pielgrzymkę rozpoczniemy o godzinie 10:30.

Mszy Świętej o godz. 12:00 przewodniczyć będzie ks. bp Marek Szkudło.

Serdecznie zapraszamy wszystkich wspierających projekty „Aniołowie Misji” na spotkanie, które odbędzie się w niedzielę, 1 października 2023 roku w parafii św. Barbary w Chorzowie, przy ul. 3 Maja 18.

Spotkanie rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 15:00.

Prosimy o zgłoszenia udziału na e-mail : Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. do 25 września lub pod numerem telefonu 504 996 769 do 19 września.

17 czerwca 2023 r. odbył się XX Rajd Misyjny zorganizowany przez Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej. Wędrowaliśmy z Brennej Leśnicy na Stary Groń.
Rozpoczęliśmy Mszą Świętą, podczas której modliliśmy się za arcybiskupa Adriana Galbasa oraz za śląskich misjonarzy i misjonarki. Po Mszy Świętej nagraliśmy filmik z życzeniami dla księdza arcybiskupa w dniu jego ingresu.
W rajdzie wzięło udział ponad 150 osób. Razem ze środowiskami misyjnymi wędrowała świecka misjonarka pani Katarzyna Tomaszewska posługująca w Zambii. Opowiadała o swojej pracy misyjnej w Masansie. Na szczycie odbył się konkurs misyjny. Uczestnicy wykazali się sporą wiedzą na temat misji w Zambii. Wszyscy otrzymali afrykańskie pamiątki. Rajd zakończyliśmy posiłkiem w Ośrodku Spotkań i Formacji imienia św. Jadwigi Śląskiej w Brennej oraz wspólną modlitwą.

Wydział Misyjny Kurii Metropolitalnej w Katowicach dziękuje pani Kasi Tomaszewskiej za wspólne wędrowanie i piękne świadectwo posługi misyjnej. Dziękujemy też wszystkim uczestnikom jubileuszowego rajdu.

Pomysłodawcą rajdów misyjnych był dwadzieścia lat temu misjolog ks. profesor Jan Górski. Bardzo dziękujemy za to piękne dzieło!

Zapraszamy środowiska misyjne na XX Rajd Misyjny organizowany przez Dzieło Misyjne Archidiecezji Katowickiej, który odbędzie się 17 czerwca 2023 roku.

Rozpoczniemy Mszą Świętą o godzinie 9.30 w kościele św. Jana Nepomucena w Brennej Leśnicy. Po Mszy Świętej podjeżdżamy do zielonego szlaku i wędrujemy na Stary Groń.

Zakończenie rajdu w Ośrodku Spotkań i Formacji im. św. Jadwigi Śląskiej w Brennej.

Ze względów organizacyjnych proszę o zgłoszenia uczestnictwa w rajdzie do 29 maja.

Szczucińsk, 30 kwietnia 2023 roku

Szczęść Boże, slawa Jesusu Christu!

Moi Drodzy, trwamy jeszcze czasie wielkanocnym, więc składam wam serdeczne życzenia świąteczne: Niech spotkanie ze Zmartwychwstałym Chrystusem będzie dla was źródłem radości
i pokoju oraz nadziei, że zwycięstwo Jezusa nad śmiercią jest zapowiedzią Jego zwycięstwa nad naszym cierpieniem, niesprawiedliwością i samotnością. Życzę wam wiary, że tak jak Jego beznadziejna i straszna historia naszego Zbawiciela zakończyła się zmartwychwstaniem, także i my jesteśmy w rękach Boga, i także nasze historie życia zakończą się dobrze, bo zmartwychwstaniem i pełnią życia.

Do świątecznych życzeń dołączam garść wiadomości z życia szczucińskiej parafii. Ostatni czas był spokojniejszy i nie tak obfity w wydarzenia jak koniec minionego roku, dlatego z parafianami mogłem spokojnie przeżyć Wielki Post i Wielkanoc. Był to dla nas czas niezwykły, gdyż kilka dorosłych osób przygotowywało się do pierwszej Komunii Świętej i Spowiedzi. Były to osoby w różnym wieku, więc przygotowywaliśmy ich z Siostrami w mniejszych grupach. Było to dla mnie piękne doświadczenie: Być świadkiem Bożego Miłosierdzia w czasie Spowiedzi z całego życia, gdy Bóg uwalnia od brzemienia grzechu i poczucia winy. Przyznam, że w mojej posłudze w Kazachstanie dużo czasu uwagi poświęcam prowadzeniu parafii, domu rekolekcyjnego i projektowaniu kaplicy w Barowoje. Przygotowywanie parafian do przyjęcia Sakramentów było dla mnie przypomnieniem, dla czego, i dla kogo tutaj jestem. W drugą niedzielę paschalną przyjechał do naszej parafii ksiądz arcybiskup Tomasz Peta, by udzielić Bierzmowania dziesięciu parafianom. Wśród nich byli i ci, którzy kilka dni wcześniej przystąpili do Spowiedzi i Komunii Świętej. Była to piękna uroczystość nie tylko przyjmujących Bierzmowanie, ale i całej parafii. Po Mszy wszyscy obecni zebrali się za stołem, parafianki upiekły ciasto, a wszystkim zebranym udzielała się świąteczna atmosfera.

Wyprzedziłem jednak trochę bieg wydarzeń, wrócę więc jeszcze na chwilę do Wielkiego Postu, w czasie którego odbyły się w krasnym domu rekolekcje Ignacjańskie. Udział wzięło 7 osób, ksiądz Leopold prowadził starszą grupę, która przeżywała ćwiczenia duchowe po raz drugi, a ja prowadziłem nowych uczestników. Naszą radością było to, że większość z nich to Kazaszki. Obawiałem się trochę, jak sobie poradzę z prowadzeniem takich rekolekcji, ale okazało się, że niepotrzebnie. Miałem wrażenie, że ja po prostu robię wprowadzenia do medytacji, a uczestników w rekolekcjach prowadzi Duch Święty. Ja miałem trochę uczestnikom pomóc, i za bardzo nie przeszkadzać. Ufam, że właśnie tak było.

Triduum Paschalne w tym roku mogłem spokojnie przeżyć z parafianami, gdyż Siostry bardzo pomogły w przygotowaniu dekoracji i liturgii. Obowiązki, które miałem ostatnie dwa lata, w tym roku zostały podzielone na trzy osoby. Siostra Marianna wzięła odpowiedzialność za zakrystię i przygotowanie dekoracji ciemnicy, a siostra Kazimiera zajęła się śpiewem i zaangażowaniem świeckich w wieczorne obrzędy. Dzięki Nim dużo bardziej duchowo mogłem przeżyć ten czas.

Na koniec krótko jeszcze napiszę o projekcie kaplicy w Barowoje. Przyznam się wam szczerze, że na początku roku miałem trudny moment. Przygotowanie dokumentów tak mnie zmęczyło, że straciłem siły by prowadzić dalej prace projektowe. Pojawiły się pewne nieporozumienia, a także problemy we współpracy z biurem projektowym. Utknąłem i nie potrafiłem spraw posunąć dalej. Niespodziewanie pewnego wieczoru pojawił się znajomy budowlaniec i objaśnił mi, jakie najbliższe kroki mam wykonać. A kolejnego dnia otrzymałem od Boga bardzo wyraźny znak, że w tych trudach jest ze mną, że nie zostawił mnie samego. Nie chcę pisać o szczegółach, ale trudno uwierzyć, że rozwiązanie pewnego poważnego problemu było tylko zbiegiem okoliczności. To był taki „uśmiech Pana Boga”, który dał mi mocny wiatr w żagle. Obecnie kosztorysanci zajmują się wyceną inwestycji, a Pani projektant w Polsce przygotowuje wykonawczy projekt samego pomieszczenia kaplicy. Mam nadzieję, że do wakacji wyślę już pierwsze prośby o pomoc finansową do zachodnich organizacji misyjnych. Polecam tę sprawę waszej pamięci modlitewnej.

Proszę także was o modlitwę za wydarzenia, które przed nami. Zaplanowałem na najbliższe miesiące pielgrzymkę do Oziornoje dla starszych parafian, będę prowadził drugi turnus rekolekcji Ignacjańskich, tym razem dla księży i sióstr zakonnych, planujemy wycieczkę do Astany dla dzieci, kolejną pieszą wyprawę przez step dla chłopców, i tygodniowy wyjazd młodzieżowy do Ałmaaty. Z góry dziękuję wam bardzo za pamięć modlitewną! Dużo Bożego błogosławieństwa wam życzę na czas wakacji i urlopów!

Z modlitwą, ks. Dawid Sładek

Drodzy Aniołowie Misji,
Wspólnoty Żywego Różańca,
Środowiska Misyjne

„Chrystus zmartwychwstał. On jest kamieniem węgielnym. Już raz próbowano odrzucić Go i pokonać, ze strażą i opieczętowanym kamieniem grobowym.
Ale kamień ten został odwalony. Chrystus zmartwychwstał !”

św. Jan Paweł II


Nasza wiara opiera się na pewności, że nasz Pan Jezus Chrystus przeszedł ze śmierci do życia, że zmartwychwstał i żyje po prawicy Boga.
Bez tej pewności wiary nikt nie odważyłby się cierpieć za Chrystusa, a nawet oddać swoje życie za wiarę.
Święta wielkanocne są odnowieniem tej pewności i szansą na odnowienie naszego życia, „które się zmienia, ale się nie kończy”.

Prawda o zmartwychwstaniu Chrystusa sprawia, że misjonarze nadal opuszczają swoją ojczyznę, aby ją głosić pośród ludów i narodów, którym ta prawda jest nieznana, obojętna lub zapomniana. Aniołowie Misji i wspólnoty Żywego Różańca wspierają dzieła, które pozwalają na głoszenie Zmartwychwstałego Chrystusa w każdym zakątku świata.
„Bóg zapłać” za Wasze modlitwy i zaangażowanie w projekty misyjne!

Niech Zmartwychwstały Pan ukoi Wasze serca, które często doświadczają trudnych do uniesienia trosk, zmartwień i bólu…
Niech Jego łaska pozwoli z wiarą i ufnością na lepsze jutro patrzeć w przyszłość.
Niech obdarzy Was zdrowiem i pokojem, którego świat dać nie może.
Wzajemny szacunek i miłość niech panują w Waszych rodzinach i środowiskach.

Radosnego Alleluja i błogosławionych Świąt Wielkanocnych życzy


Wydział Misyjny Archidiecezji Katowickiej:

ks. bp Grzegorz Olszowski
ks. dr Grzegorz Wita
Elżbieta Kranz